מפת המזרח התיכון

Sep 1st, 2011 | מאת | קטגוריה: מזרח תיכון
תגיות:

ניתן ללמוד הרבה על האזור בו אנו חיים מהתבוננות במפת המזרח התיכון. בדף זה ריכזנו מספר מפות מדיניות והיסטוריות של המזרח התיכון. לחץ על המפות להגדלה.

המזרח התיכון, כמו רוב ההגדרות הגיאוגרפיות של ימינו (דרום מזרח אסיה, אירופה, אירו-אסיה) איננו שטח המוגדר באופן מוחלט (כמו אוסטרליה או דרום אמריקה) אלא הגדרה סובייקטיבית התלויה בהשקפתו של המגדיר. על המקור של המושג “המזרח התיכון” ניתן לקרוא במאמר של C.R. Koppes בכתב העת Middle Eastern Studies, גיליון 12 משנת 1976. המתעניינים במושג המזרח התיכון (אבל פחות במפות המזרח התיכון) יכולים לקרוא גם את הביקורת של אדוארד סעיד על המושג שהומצא באירופה, מתוך ראייה אירוצנטרית – אירופה במרכז.

מפה לווינית של המזרח התיכון

מפת המזרח התיכון. לחץ להגדלה. מקור: NASA

הדרך הטובה ביותר להתחמק מהדיון הארוך לגבי גבולות המזרח התיכון והגדרתו היא פשוט לא להגדיר אותו באופן מדוייק, ולהתייחס להקשרים המדיניים והתרבותיים על פי התקופה.

רוצה לקבל פרשנות עדכנית על המזרח התיכון? הרשם לניוזלטר אקטואלי בתיבה משמאל

ניתן לחלק את ההיסטוריה של המזרח התיכון לכמה תקופות:

מפת המזרח התיכון תקופת האימפריות העתיקות

מפה של המזרח העתיק בשנת 1400 לפנהס

מפה של הסהר הפורה בשנת 1400 לפנה"ס. לחץ להגדלה

התקופה של האימפריות הראשונות בעולם שצמחו באזור המזרח התיכון החל מהאלף הרביעי לפנה”ס, בקרבת הנהרות הגדולים. אנחנו יכולים להפריד בין אזור מסופוטמיה – בין שני הנהרות, הפרת והחידקל, שם צמחו האימפריות שומר, אכד, האימפריה החיתית, בבל ופרס, לבין מצרים העתיקה, האימפריה שצמחה מנהר הנילוס.

אנחנו יכולים לראות שמפת המזרח התיכון השתנתה על פי יחסי הכוחות בין האימפריות השונות. ניצול מקורות המים ופיתוח מערכות ההשקיה המתוחכמות  דרשו משטר ריכוזי וחזק. על כן התמקדו האימפריות העתיקות בשמירה על מוסד המלוכה ולא בהפצת דת או אידיאולוגיה מסוימת.

מפת המזרח התיכון בתקופה היוונית-רומית

מפת האימפריות ההלנסיטיות בית סלווקוס מול בית תלמי ,

לחץ להגדלה.מפת מזרח הים התיכון בתקופה ההלניסטית

בשנת 330 לפנה”ס כבש אלכסנדר מוקדון את האימפריה הפרסית ושינה לחלוטין את מפת המזרח התיכון ואת מפת העולם. אלכסנדר מוקדון איחד את שני חלקי העולם העתיק – היווני והפרסי, ובנה כור היתוך תרבותי בו התרבות ההלנסיטית היא הדומיננטית, אבל גם מושפעת מהתרבויות שקדמו לה. את התרבות ההלניסטית המשיכה האימפריה הרומית, שבהמשך קיבלה על עצמה את הנצרות. ממשיכת דרכה, האימפריה הביזנטית, נשארה על מפת המזרח התיכון עד 1453, למרות שמהמאה השביעית כוחה נחלש.

האסלאם ומפת המזרח התיכון

מפת התפשטות האסלאם

מפת התפשטות האסלאם במאה השביעית

התהליך ההיסטורי ששינה את מפת המזרח התיכון באופן מוחלט היה עליית האסלאם והכיבושים הראשונים של מוחמד וממשיכי דרכו – ארבעת החליפים הראשונים.  הכיבוש המוסלמי עיצב את אחד המאפיינים הבולטים של המזה”ת – דת האסלאם היא הדת הנפוצה ביותר באזור. חשוב לזכור מספר עובדות פשוטות:

א)    מוחמד היה ערבי וכך גם החליפים שהחליפו אותו. בשלוש מאות השנים הראשונות הערבים שלטו באימפריה המוסלמית תחת בית אמיה והיו הגורם הדומיננטי. לאחר מכן האסלאם התפשט הרבה מעבר לארצות ערב והם איבדו את הדומיננטיות לפרסים, טורקים ואח”כ גם להודים (פאקיסטנים) ולאינדונזים.

ב)    לא כל הערבים מוסלמים – ישנם מיעוטים שהם למעשה שרידים של התרבויות שקדמו לאסלאם, כמו הקופטים הנוצרים במצרים והנוצרים היוונים אורדותוכסים. מיעוטים אחרים נוצרו לאחר התפשטות האסלאם, כמו הבהאים שיצאו מהאסלאם השיעי באיראן או הנוצרים הקתולים, שריד לשלטון הצלבנים בארץ ישראל ולבנון.

ג)    למרות האסלאם כגורם מאחד, נותרו הבדלים רבים בין האוכלוסיות השונות במזה”ת, החל משפה, מאפיינים גיאוגרפיים, הבדלים אתניים ותרבותיים וכלה בהבדלים בדת עצמה – שיעים מול סונים, מתונים מול קיצונים ואסכולות משפט שונות בתוך האסלאם.

האימפריה העותמאנית

12 Ottoman Empire.jpg

מפת האימפריה העותמאנית בשיאה

כאן אנו מתקרבים למזרח התיכון של ימינו, מפני שאם נביט במפה של האימפריה העותמאנית, נראה כי היא כיסתה בתקופת השיא שלה את רוב השטחים שאנו מגדירים כמזרח התיכון כיום, למעט איראן.

המפה הראשונה של המזרח התיכון – תקופת המנדטים

מפת סייסק פיקו

מקור: http://bigthink.com.הסכמי סייקס פיקו וחלוקת המזרח התיכון בין צרפת ובריטניה

עשה לנו לייק בפייסבוק וקבל עדכונים על המזרח התיכון וחדשות חוץ

לאחר התפרקותה של האימפריה העותמאנית בעקבות מלחמת העולם הראשונה, חילקו המעצמות המנצחות בריטניה וצרפת את השליטה במזרח התיכון. החלוקה התבססה על הסכמי סייקס-פיקו מ-1916, בו חילקו צרפת ובריטניה את שטחי האימפריה העותמאנית לשטחים בשליטה ישירה של כל מעצמה ושטחים בשליטה עקיפה.

בניגוד לאימפריות קודמות, שפשוט כבשו את האזור, צרפת ובריטניה נאלצו להתחייב לשיטת המנדטים ולמנגנון הבינלאומי של חבר הלאומים שקם לאחר המלחמה.

המנדטים של חבר הלאומים ומפת המזרח התיכון

מפת חלוקת המזרח התיכון למנדטים

המושג המזרח התיכון החל להתגבש בעקבות המצב המדיני החדש, כאשר הבריטים החלו לראות את השטחים שנפלו לידיהם – בעיקר עיראק ועבר הירדן, כשטחי מעבר בדרך מאירופה להודו והמזרח הרחוק.
הסדרי המנדט עיצבו את מדינות הלאום המודרניות ואת מפת המזרח התיכון העכשווית.

מפה מדינית של המזה"ת

מפה מדינית של המזרח התיכון. מקור : CIA. לחץ להגדלה

4 תגובות
השאר תגובה »

  1. תודה על אוסף המפות של המזרח התיכון

  2. כמה שמפת המזרח התיכון משתנה אנחנו תמיד נהיה פה.

  3. יש אנשים ששוכחים שישראל היא חלק מהמזרח התיכון.
    אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה – לא רק בספורט בהכל

  4. [...] עובדה זו חושפת אותן לתנודות בשערי המטבע, למחסור כזה או אחר בשווקי המזון העולמיים ובעיקר יוצרת תלות כמעט מוחלטת במקור חיצוני המספק את מזון אזרחיהן. מעבר לכך, מדובר כאמור בפעולות האפשריות למדינות  שהן מהמדינות העשירות בעולם ואינן אפשריות עבור מדינות אחרות במזרח-התיכון. [...]

השאר תגובה