מדוע לא חתמה ישראל על אמנת בודפשט

Jan 5th, 2012 | מאת | קטגוריה: פוליטיקה
תגיות:

ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח”כ רונית תירוש (קדימה), דנה השבוע בפרשת “דארקנט” רשת האינטרנט ה”חשוכה” המאיימת על הציבור ועל אזלת ידה של המדינה לתת מענה על אף הפתרונות הקיימים.

מאת: פורטל משאבי אנוש hrus

“דארקנט” הינה רשת אינטרנט המשמשת עבריינים למיניהם (להלבנת הון, סחר בסמים ועוד) כאלטרנטיבה לרשת האינטרנט הרגילה ו”השקופה”. הרשת החשוכה מבוססת טכנולוגיה מתוחכמת המסוגלת להסתיר את זהות המשתמשים בה ועל כן היא משמשת עבריינים ברחבי העולם. מנתונים שידועים כיום, רק בתחום הפדופיליה ישנם עשרות אלפי משתמשים המרחב הווירטואלי.

את הדיון פתחה ח”כ תירוש שטענה כי איננה מבינה מדוע מדינת ישראל לא חתמה על ‘אמנת בודפשט’ לטיפול בפשעי מחשב, לצד 47 מדינות שחתמו על האמנה כבר בנובמבר 2001.

במהלך הדיון ביקר בחריפות ד”ר נמרוד קוזלובסקי, מומחה בתחום משפט האינטרנט ואבטחת מידע, את מודל השיטור הנוכחי ואמר כי אינו מתאים ואינו מסוגלת להתמודד עם עבירות ברשת.

ד”ר קוזולבסקי עוד אמר כי לא קיים שיתוף פעולה בין-לאומי בקרב יחידות השיטור בתחום זה וכי: “מכיוון שהפעילות בדארקנט הינה פעילות רציונאלית ניתן לתקוף אותה באמצעות הרציונל שלה. כך לדוגמא, ניתן לשתול קוד נגוע או סוכנים חשאיים ובאמצעותם לתפוס את העבריינים ברשת.”

ד”ר קוזולבסקי עוד הוסיף וציין כי המשטרה חייבת לשנות את פרדיגמת השיטור שלה כך שתתבסס יותר על מודיעין, ניתוח מידע זמין והטמנת מלכודות, כשהוא מציע שורה של צעדים למלחמה ברשת החשוכה וביניהם: הגדלת תקציבים, פיתוח אמצעים טכנולוגיים, חתימה על אמנת בודפשט והגדלת כוח האדם. כמו כן הציע להפוך את האכיפה לפרו-אקטיבית ולהגדיר עבורה יעדי אכיפה.

עו”ד חיים ויסמונסקי, ממונה ידע מקצועי משפטי וטכנולוגי, אמר כי הפרקליטות בוחנת ברצינות הצטרפות לאמנת בודפשט.

סנ”צ מאיר חיון, ראש מדור אית”ן (אינטרנט נתונים בענף האזנות סתר) באגף חקירות מודיעין במשטרת ישראל, אמר כי המשטרה מכירה היטב את דארקנט ויודעת להגיע אל הפדופילים הישראליים.

ד”ר קוזלובסקי טען מנגד כי המשטרה מציגה מצג שווא וכי למשטרת ישראל אין את היכולות, לא בהיבט של כוח אדם ולא ברמת הידע הטכנולוגי, הדרושים כדי לטרפד עבירות מכל סוג שהוא המתבצעות באמצעות הרשת.

ד”ר קוזלובסקי: “משטרת ישראל נכשלה כישלון חרוץ ולא חשפה עסקה אחת של סחר בסמים או פדופיליה…. מדינת ישראל הייתה רוצה להידמות לבריטניה, שם פועלים בתחום העבריינות המחשבים והאינטרנט אלפי חוקרי משטרה, שהוסמכו הסמכה משמעותית ומקיפה שאורכה שלוש שנים, ולאחרונה הוקצו לתחום זה כ- 650 מיליון יורו.”

בסיכום הדיון אמרה ח”כ רונית תירוש כי בכוונת הוועדה לפנות אל רה”מ, מר בנימין נתניהו, בבקשה להארכת פעילות ועדת פרופ’ בן ישראל, שהחליטה להקים מטה סייבר לאומי. באם תאושר ההארכה, תוקם ועדת משנה שתעסוק בתחום הדארקנט. בנוסף, מתעתדת הוועדה לפנות אל שר החוץ לקדם את הצטרפותה של ישראל לאמנת בודפשט.

3 תגובות
השאר תגובה »

  1. לפעמים אני לא מצליח להבין את המדינה הזאת

  2. דארקנט, איך מצטרפים…?

  3. [...] מידע שהתקבל ממספר חברות אבטחת מידע וסוכנויות למלחמה בפשעי מחשב במדינות שנונות כמו ארה”ב, אוסטרליה ובריטניה. בשנה [...]

השאר תגובה