דבקה

Sep 1st, 2011 | מאת | קטגוריה: מזרח תיכון
תגיות:

תיק דבקה: מהוא ריקוד הדבקה?

דבקה היא ריקוד ערבי עממי פופולארי. היא מבוצעת בדרך כלל באירועים שמחים כמו חתונות ומסיבות אירוסין.

דבקה היא ריקוד שורה, בו מוביל הדבקה יוצר שורה ופונה לסירוגין לקהל ולשורת הרוקדים. בערבית, משמעות המילה דבקה היא לרקוע.
מוביל הריקוד מחזיק מטפחת או מסבחה והוא קובע את קצב הדבקה.
מקור הדבקה לא ידוע. סיפור אחד מספר על כך שגגות בתי הערבים בלבנט נבנו מעץ, קש ובוץ. כדי להכין את התרכובת לחומר הבנייה לגג, היה צורך לרקוע בצוותא בקצב קבוע. מכאן התפתח קצב הדבקה והריקוד המפורסם.

דבקה בחתונה פלסטינית בסן פרנסיסקו

ישנם שישה סוגי דבקה:

1) דבקה אלשמאליה – אחד מסוגי הדבקה הנפוצים ביותר. בדבקה אלשמאליה מסתדרים הגברים בחצי גורן. הרקדנים רוקדים לקול שירת הסולן וכשהשיר נגמר מוביל הדבקה, שנקרא “לוויח”, יוצא מחצי הגורן ורוקד לבדו. אחר כך הלויח מכתיב את קצב הדבקה והשורה מתחילה לנוע בצעדים אחידים. זהו הזמן בו האורחים יכולים להצטרף לשורת הדבקה.

2) דבקה אלשעארקיה – דבקה בה הצעדים והרקיעות חזקים יותר והלוויח משחק תפקיד מרכזי יותר.

3) דבקה אלכראדיה – דבקה איטית ללא מוביל. נגן החליל נמצא במרכז המעגל.

4) דבקה אלפרה – סוג של דבקה נמרצת וקצבית יותר

5) דבקה אלע’זל – דבקה צבי. מאופיינת בשלוש רקיעות חזקות של רגל ימין. דבקה קשה לביצוע.

6) דבקה אלשרוג’ה – הריקוד הלאומי הפלסטיני. בדבקה זו שתי שורות של רקדנים מתחרות אחת בשנייה. לעיתים ישנה רקדנית במרכז, על ליבה מתחרים הרקדנים. נהוג לבצע דבקה זו בלילה שלפני מסיבת האירוסין של החתן.
הדבקה הפכה לריקוד לאומי ערבי שמבוצע בטכסים ממלכתיים ואירועים לאומיים. אולם, היא גם הפכה לפופולארית בעולם כריקוד עם ססגוני.

מה שהתחיל כריקוד עם ספונטני בחתונות ושמחות הפך למקצוע, כאשר במדינות כמו לבנון, ירדן, ישראל וגם ארה”ב וקנדה נוסדו להקות דבקה מקצועיות.

שיא העולם בדבקה נקבע באוגוסט האחרון, על ידי קבוצה מלבנון בפסטיבל ד’הור שויר, כאשר 5,050 רקדני דבקה יצרו שורות דבקה ורדקו במשך מספר דקות. בישראל נרשם בעבר שיא עולם בדבקה – 2,743 רוקדים בעכו.

הדבקה הצליחה לעמוד במבחן הזמן ולשמור על המסורת ולא רק בז’אנר הפולקלור. היא גם החלה להשתלב במחול המודרני. קבוצת המחול של רננה רז העלתה ב-2007 מופע המשלב דבקה דרוזית עם מחול מודרני. המופע שילב לראשונה גברים ונשים בריקוד. המופע, שנקרה “דבקה בתל אביב” נערך בשיתוף עם להקת דבקה דרוזית מהצפון.

אתם יכולים לראות את הכתבה על “דבקה בתל אביב” מהערוץ הראשון.

דבקה בתל אביב, קבוצת המחול של רננה רז ולהקת דבקה דרוזית

תגובה אחת
השאר תגובה »

  1. [...] תיק דבקה החל כאתר אלטרנטיבי לחדשות בשנת 2000. באותה תקופה האינטרנט עוד לא היה נפוץ כמדיום לצריכת חדשות ורק מעטים הסתמכו על אתרי החדשות המועטים כמקור אינפורמציה עיקרי. העורך הראשי של האתר, גיורא שמיס, הוא עיתונאי ועורך ותיק מירושלים שהתמחה במשך שנים רבות בכתיבה על נושאי מודיעין וביטחון. לפני שהקים את תיק דבקה, כתב שמיס במספר עיתונים בארץ ובעולם. הוא היה כתב באקונומיסט , ביו.אס.איי וורלד ריפורט ובג’רוזלם פוסט. בשנות התשעים קנה שמיס את המגזין מוניטין מגליה אלבין וערך אותו לאחר שהעורך הקודם, נתן זהבי, עזב. [...]

השאר תגובה