אורחים או אויבים?

Jan 5th, 2013 | מאת | קטגוריה: מודיעין וביטחון
תגיות: , , ,

הקרבות בסוריה משפיעים בדרכים שונות על המזה”ת כולו, בין השאר גם על השכנה הקרובה לבנון, כפי שעולה מסקירה של העיתונאי נאסר קרארה המתפרסמת בכלי התקשורת בלבנון

מאת: ג’ון מקליין

לאחר שכוחותיו של הנשיא אסד תקפו לראשונה את מחנה הפליטים הפלסטינאי “ירמוך” בדמשק לפני כמה שבועות, החלה תנועה מאסיבית של פלסטינאים מאזור הקרבות אל מעבר לגבול הלבנוני. תופעה זו עלולה להגביר את אי -היציבות במרקם העדין של המדינה הלבנונית.

מחנה הפליטים הפלסטינאי נהר אל-בארד בעיר טריפולי בלבנון. צילום:FunkMunk

מתוך יותר מ-650,000 פליטים פלסטינאים המתגוררים בסוריה, חיים יותר מ-400,000 בדמשק וסביבותיה. דו”ח של סוכנות הפליטים של האו”ם קובע כי כ-90 אחוז מהפליטים הפלסטינאים עוזבים או עתידים לעזוב את  סוריה בזמן הקרוב וכמעט כולם עושים את דרכם ללבנון.

מאות המשפחות הפלסטינאיות שחוצות את הגבול מוצאות מקלט במחנות הפליטים הפלסטינאיים הפזורים בלבנון, לדוגמה מחנה “אל-ג’ליל” ליד העיר בעלבק. התחזיות צופות כי פלסטינאים נוספים יעשו את דרכם אל מחנה  הפליטים “עין אל-חילווה” בעיר צידון לשם הגיעו ראשוני הפליטים שנמלטו ממחנה “ירמוך”.

כאמור מציאות זו מציבה אתגר נוסף בשרשרת האתגרים הניצבת בפני הפסיפס השביר של אוכלוסיית לבנון. בשני הקילומטר הרבועים של “עין אל-חילווה” המלאים עד אפס מקום ב-70,000 פלסטינאים, עומדים להצטופף  בקרוב אלפים רבים נוספים שיבואו מסוריה המדממת.

מקורות בממשל הלבנוני טוענים כי ייתכן וזו אחת הסכנות הרציניות ביותר לעתידה הקרוב של לבנון. אותם מקורות מזכירים את הקיץ האחרון בו התרחשה מעין התקוממות במחנות הפליטים הפלסטינאיים ברחבי לבנון, כאשר  תושבי המחנות יצאו כנגד סידורי האבטחה המוגברים בשערי המחנות ודרשו כי חוסר הצדק החברתי והכלכלי כלפיהם יסתיים.

החשש בלבנון הוא מפני “מהפכת פייסבוק” פלסטינאית שתתפרץ בקרוב, דוגמת מהפכות “האביב הערבי” מאחר ודרישותיהם של תושבי המחנות לא נענו. למרות שנביה ברי, יו”ר הפרלמנט, הזהיר בדיון מיוחד כי הסוגייה  הקריטית מאיימת על הבטחון הלאומי, הרי שיכולותיה המוגבלות של לבנון אינן מסוגלות כרגע לתת פתרון שלם ומקיף לבעיה הבוערת.

הגל הראשון של פליטים פלסטינאיים הגיע ללבנון אחרי המלחמה בשנת 1948, הגל השני לאחר “ספטמבר השחור” בשנת 1970 וכעת חוזים גורמי בטחון לבנוניים את הגל השלישי שעלול להחמיר עוד יותר את המתח הקיים בין  האוכלוסייה הפלסטינאית לרשויות הלבנוניות.

כפי שהוכיחה ההיסטוריה הלבנונית, רבים מאנשי הגל השני היו מעורבים במלחמת האזרחים הלבנונית שפרצה בשנת 1975 והחשש הוא כי אנשי הגל הנוכחי יחקו את דרך הפעולה ההיא.

בלבנון נפוצו זה מכבר השמועות כי משטרו של אסד מתכוון לפגוע בלבנון על-ידי גירוש והעברת מאות אלפי הפליטים הפלסטינאיים לשטחה. הרקע לשמועות אלו הוא עקירתם בשנים האחרונות של מיעוטים כמו הנוצרים  מעיראק, מצרים ולאחרונה גם סוריה.

בין אם היא מכוונת ובין אם לאו, הרי שההגירה הפלסטינאית הכפויה מסוריה היא חלק מתהליכי השינוי הכפויים והטבעיים המתרחשים בשנים האחרונות במזה”ת ומהווים חלק מהשינויים הבסיסיים העוברים על האזור, שינויים שסיומם עדיין לא נראה באופק.

השאר תגובה